czwartek, 21 listopada

Metody na obniżenie rachunków za ogrzewanie

W naszej szerokości geograficznej centralne ogrzewanie jest podstawowym wyposażeniem w każdym domu czy mieszkaniu. Sezon grzewczy w Polsce zazwyczaj trwa ponad sześć miesięcy, co oznacza, że niemal pół roku, każdego dnia musimy korzystać z ogrzewania, co z pewnością stanowi niemałe obciążenie dla budżetu większości rodzin. Istnieje jednak wiele sposób, aby obniżyć comiesięczne rachunki, nie rezygnując z komfortowej temperatury we wnętrzu.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Jedną z najczęstszych przyczyn wysokich rachunków za ogrzewanie jest nieodpowiednie ocieplenie budynku. W wielu sytuacjach to właśnie remont ścian i sufitów jest najlepszym sposobem na oszczędności. Co jednak, jeżeli mieszkamy w bloku lub jedynie wynajmujemy mieszkanie? Wtedy możemy postawić na inne praktyczne rozwiązania.

Jeżeli grzejniki są odkręcone, a w pomieszczeniu nie czujemy przyjemnego ciepła, warto zwrócić uwagę, czy nie są one przysłonięte meblami lub ciężkimi i grubymi zasłonami. Warto wtedy zamienić firany na rolety oraz umożliwić swobodny przepływ ciepła z kaloryferów do reszty pokój. Innym praktycznym sposobem na oszczędności jest zainwestowanie w parapety. Dzięki nim mniej ciepła ucieka wokół okna do góry i rozchodzi się ono po całym pomieszczeniu. Co zrobić, jeżeli w naszym domu grzejnik znajduje się w innym miejscu, a nie pod oknem? Można zamontować na nim półkę, która odegra podobną rolę i przyczyni się do mniejszego zużycia ciepła. W wielu polskich domach nowością są termostaty – dawniej nie były one tak popularne, jednak z biegiem czasu coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ich zalet. Te proste urządzenia regulują temperaturę, dzięki czemu nie musimy wybierać, czy grzejniki mają być gorące, czy zupełnie wyłączone.

Niższe rachunki za ogrzewanie – co jeszcze możesz zrobić?

Czasami nawet drobne rzeczy potrafią wpłynąć na obniżenie rachunków za prąd i lepsze gospodarowanie ciepłem – na przykład uszczelnienie okien i drzwi. Warto przyjrzeć się tym elementom w mieszkaniu, ponieważ mogą one być odpowiedzialne za uciekanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Jeżeli przesuniemy ręką wzdłuż framugi i czujemy powiek chłodu, oznacza to, że okno wymaga uszczelnienia. Co więcej, warto pamiętać, że odsłonięte okna w ciągu dnia pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury, ponieważ dostają się przez nie promienie słoneczne. Natomiast nocą należy je zasłonić, aby utrzymać ciepło wewnątrz. Podczas sezonu grzewczego duże znaczenie ma wietrzenie pomieszczeń – jednak, zamiast trzymać uchylone okna w ciągu dnia, o wiele lepszym sposobem jest krótkie, ale intensywne wietrzenie. Podczas niego należy zakręcić termostat, aby nie zwiększył poziomu grzania.